Degerö lågstadieskola

Skolan vid havet

Besök till kulturcentret Caisa

På onsdagen 12/2/2020 besökte åk 5 “#VÅGAVÄGRANORMEN” utställningen Caisagallerian i Hagnäs. Utställningen handlade om att acceptera sig själv och att våga vara annorlunda. På utställningen fanns det fanns över 1200 bilder av olika människor av olika slag, som placerade sig bakom skyltdockor för att visa att man inte behöver “rymmas i måtten”. Utställningen var väldigt mångsidig, och hade ett bra budskap. Skyltdockorna representerar den orealistiska standarden som samhället har på utseendet. Det var lite konstigt och kolla på andra personer som var utan kläder i bilder. Då när vi fick kolla lite på bilderna fick vi efter det skriva kommentarer och sen lyssnade vi på berättelser om människor som funderar på temat.  

Hur upplevde vi utställningen?:

  • Känslor: Konstigt…
  • Tankar: Va?!
  • Idéen: Alla ska få vara sig själv.

Text: Minea, Madde, Mimmi och Oliver i åk 5

Nästa Inlägg

Föregående Inlägg

© 2021 Degerö lågstadieskola

Tema av Anders Norén