Degerö lågstadieskola

Skolan vid havet

Degeröspelen

Lördagen den 18 maj hade vi Degeröspelen. Åk 6 hade ordnat i par åtta olika stationer med olika uppgifter nära skolan för dem som inte var med i Stafettkarnevalen. Alla elever och några föräldrar som var med var delade i åtta grupper och de grupper gick turvis till varje station.

På min station skulle man skjuta en fotboll i olika ringar i målet på fotbollsplanen. Man fick olika mängder poäng av olika ringar beroende på att hur svårt det var att skjuta bollen i den. Om man sparkade bollen i övre hörnen fick man mest och av nedre hörnen minst. Ringarna var fast i målen med tunt garn och dubbelknut så ringarna lossnade många gånger och jag måste fixa dem mycket. På Alex station kastade man ärtpåsar till rutor med olika poäng.

Före lunchen hade vi fyra grupper och efter lunchen fyra grupper. Efter det städade vi allt och gick till klassen. Det var en lyckad dag som vi ordnat.

Text: Viktor med Alex J

Nästa Inlägg

Föregående Inlägg

© 2021 Degerö lågstadieskola

Tema av Anders Norén