Degerö lågstadieskola

Skolan vid havet

Åk 2 bakar runebergstårtor och skidar

Det var roligt att baka runebergstårtor. Vi  bakade i matsalen. Det såg lätt ut men var svårt. Jag bakade ensam men några bakade i par. För att baka runebergstårtor behövs: 

2 skålar, 1 sked eller gaffel, och 200g smör och 2 dl socker sen sätter man dom ihop. Sen kläcker man 2 ägg i samma skål. Sen tar man andra skålen och gör torra ingredienserna och häller dem i våta ingredienserna.

Det var så roligt att jag kunde svimma. Vi baka 150 runebergstårtor.

Nästa dag var första timmen skidning. Det var superroligt! Jag skida 12 varv. Dagen före  hade andra gruppen bakat Runebergstårtor.

Samma dag som vi skidade dekorerade A-gruppen runebergstårtorna. Jag lagade glasyr. Till glasyren behöver man en eller två dl florsocker och en matsked vatten. Vi satt glasyren i en påse och sedan sprutar vi det på tårtan. Sedan tar vi sylt och sätter en liten klick i mitten.

Tvåorna bjöd hela skolan på runebergstårtor. Alla blev glada.

Texterna är ett sammandrag av texter som elever i åk 2 skrivit.

Nästa Inlägg

Föregående Inlägg

© 2020 Degerö lågstadieskola

Tema av Anders Norén