Degerö lågstadieskola

Skolan vid havet

Legorobotar

Legorobotar

Det kom en människa till vår skola som hette Leif från Brändö lågstadieskola. Han hade med sig legorobotar som man kunde programmera. Vi jobbade med honom på tisdagar två timme i 3 veckor.

Första timmen tog vi isär roboten och sen byggde vi roboten igen. Det fanns instruktioner om hur man skulle bygga dom. Vi byggde en bana med hjälp av tejp på marken och sen skulle vi försöka att programmera roboten att gå banan med hjälp av en app som hette Lego Mindstorm. Med det programmet vi kunde programmera roboten att fara framåt, vända, fara baklänges, spela ljud som t.ex. piano noter och man kunde göra många andra saker med den.

Själva roboten kostar ca 350 euro. Med roboten kommer det också andra extra delar som en gripklo som man kan öppna och stänga, det kommer också en färg-sensor som man kan använda till t.ex. att fara framåt på gula pappret for och att vända på grönfärgade pappret.

Av: Maj, Hannes, Tobias

Nästa Inlägg

Föregående Inlägg

© 2020 Degerö lågstadieskola

Tema av Anders Norén