Degerö lågstadieskola

Skolan vid havet

Välkomna till vår skola

Degerö lågstadieskola

Välkomna till Degerö lågstadieskola. Degerö lågstadieskola är på ett barnvänligt ställe nära Hertonäs park. Vi har två hus. I det äldre huset jobbar ettan och tvåan. I nya huset jobbar åk 3–6. I skolan jobbar ~130 elever. Gamla huset byggdes år 1898 och nya huset år 2000. Vår rektor heter Anders Rosenqvist. Han var rektor fr.o.m. hösten 2017. I nya huset finns tre övrevåningsrum. Där jobbar skolpsykologen, specialläraren och sjuksköterskan. Du hittar mer info här på skolans sida. Det finns också klasserna 3–6, språkklassen/scenen, toaletter och en matsal. Vi har varken träsal eller gympasal. Vi har träslöjd och gympa i Herttoniemenrannan ala-aste Nya husets lärare är listade här:

Teo Eklund, åk 3

Liina Hietanen, åk 4

Camilla Berg, åk 5

Susanne Pessi, åk 6

Milla Granqvist, skolassistent

Jaana Holmbäck, speciallärare

Tomi Aremaa, modersmålsinriktad finska-lärare

Men i gamla huset arbetas det också. Där är lärarrummet. I lärarrummet arbetar lärarna. Lärarna:

Mia Heinonen, åk 1

Eeva Laakkonen, åk 2

Helmi Österlund, skolassistent

Anders Rosenqvist, rektor (jobbar också i nya huset)

Elevkårens styrelse väljs varje år när skolan börjar. De har elevkårsmöte varje månad minst en gång.

Matturerna är vanligen 10.30, 10.50 och 11.40. Ibland ändras de.

Gjord av: Daniel och Arthur🤪

PS. Titta här på webbsidan och sök Degerö lågstadieskola därifrån

Nästa Inlägg

Föregående Inlägg

© 2020 Degerö lågstadieskola

Tema av Anders Norén